Jdi na obsah Jdi na menu
 


Taranis-E X9E

26. 9. 2018

img_20180926_072721-kopie.jpg

Vysílač TARANIS-E X9E (9190 Kč)
Zakoupeno 15.9.2017

Jelikož jsem se po cca deseti letech vrátil k tomuto koníčku a elektronika pokročila nevídaným skokem, přišel na řadu nový vysílač. Přes R.Mrázka jsem objednal u RC Studia tuto pultovku (9190 Kč). Vybavil jsem ji pravým kniplem s přepínačem (700Kč), sklopnými držáky (450Kč) a hlavně Orange modulem (425 Kč). Modulem z toho důvodu, abych nemusel na všechny malé poletuchy kupovat přijímače za tisíc Kč, ale např. tento za 150Kč. 
Z nepřeberného množství funkcí tohoto vysílače, včetně hlasu v češtině jsem byl unešen. Co však poněkud nebylo zcela vychytané, byla mechanická část některých záležitostí. Tak např., po krátkém čase se mně z pravého kroužku u popruhu vysílačka vysmekla a málem došlo k havárii modelu, neboť se tak stalo při řízení modelu. Kroužek se jednoduše roztáhnul a rozevřel, byl z měkkého a tenkého materiálu.
Další nepříjemnost se odehrála naštěstí při zkoušce modelu před letem, na zemi. Při naklonění vysílače, visícího na popruzích, se přestavily do protiva serva křidélek, aniž bych se dotknul kniplu. Jako kdyby se polohou vysílače dal řídit model. Nevěříte :-), zde 1. video, zde 2.video.
Zjistil jsem tedy, že to dělá hliníková páka od popruhu, což bylo podivuhodné. Ovšem při odkrytování vysílače bylo vše objasněno. V místě páky se šroubkem se nacházel svazek vodičů, který byl od otáčení páky při sklopení, v jednom místě prodřen.  Zde musím pochválit přístup p.Urbánka z RC Studia, který mně následně poslal oba svazky vodičů již v provedení ze silikonu (vše zdarma). Samozřejmě, že jsem tentokrát vodiče naformoval tak, aby se s pákou při jejím pohybu, již nesetkávaly. A jelikož tyto hliníkové páky k popruhu jsou v krajní, vysunuté poloze aretovány plastovým dorazem, který nesnese větší sílu, raději jsem pořídil kovové, sklopné držáky (450Kč). 
Co je další mechanickou nedokonalostí, že se knipl s přepínačem, v krajní, dolní poloze opírá o masiv vysílače a tím chybí nějaký milimetr, aby šel do maximální polohy potenciometru, viz video.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář